29.6.2015 – Má vlast cestami proměn Olomoucký kraj přihlásil projekt naší nadace “Libosad Malého Noe” do celostátní soutěže Má vlast cestami proměn 2015. I samotná volba našeho projektu Olomouckým krajem pro tuto soutěž je hezkým oceněním naší práce. Komu se líbí myšlenka výsadby stromů a tím pomáhat dětem, může náš projekt podpořit takto:

1. Otevřít webové stránky www.cestamipromen.cz

2. Kliknout na “Hlasování – proměna roku 2015”

3. Označit Libosad Malého Noe (najdete ho pod soutěžním číslem 44)

4. Kliknout na “Hlasovat”

Soutěž je o zvelebování opomíjených míst a objektů v sídlech a krajině. O proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášlených náměstích a návsích, o rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách a znovuoživené přírodě.

Ve 20. letech minulého století inicioval starosta Předmostí a poslanec prvorepublikového Národního shromáždění Josef Knejzlík v místech současného Libosadu Malého Noe založení tzv. Knejzlízkových sadů. Sady vznikly na málo
úrodných až neplodných obecních pozemcích severně od města Přerova. Tato oblast nebyla v posledních dvou desetiletích příliš udržovaná, vyžadovala revitalizaci.

V někdejších sadech za městem Přerovem vznikl v roce 2013 až 2014 Libosad Malého Noe, který regionu prospěl hned v několika ohledech. Jednak samotnou obnovou sadů, založených před více než 70 lety, současně byly díky finančním darům patronů vysazených stromů podpořeny děti žijící v dětských domovech nebo v náhradní péči na Přerovsku. Patrony stromů se staly například Obchodní akademie Přerov, Vysoká škola logistiky, ZŠ a MŠ Přerov, ze známých osobností jmenujme např. hudebního skladatele Jaroslava Wykrenta, houslistu Václava Hudečka, zpěváka Pavla Nováka či herečku Hanu Maciuchovou. Nemalými částkami přispěli obyvatelé Přerova a sympatizanti Libosadu Malého Noe. Mezi 129 stromy v sadu naleznete například sakuru, lípu, okrasnou třešeň nebo
dub.